Velká výstava o dřevě

Aneb Patřičný a hosté o dřevě. Motto: „Být se dřevem je jako jít do kostela v božíhodovém obleku a zároveň cítit ticho a klid domova. Dřevo, tolik proměnlivé, se zatím nemění. Je jednou z mála našich dnešních jistot.“ Až do konce června 2010 je v Národním zemědělském muzeu otevřena největší výstava o dřevě v České republice za posledních 10 let.

 Výstava se koná pod záštitou senátora Karla Schwarzenberga.

Velká výstava o dřevě v Národním zemědělském muzeu

Pod názvem „O dřevě“ představuje NZM Praha poprvé dílo Martina Patřičného, umělce pracujícího se dřevem a také jeho hostů. Jak sám autor uvádí, „doba dřevěná stále trvá a tenhle náš zřejmě nejstarší „lidský“ materiál bude ukazován, chválen, veleben i uctíván snad ve všech svých podobách - od kolébky až po rakev“.Výstava je především o dřevě. Přináší ukázky „těla“ více než čtyřiceti našich známých stromů a také stovky exponátů – od obyčejné dřevené kuličky až k velkému reliéfu… Nabízí možnost dotýkat se dřeva, přivonět k němu, sestavit kostky, namalovat hlavičku loutky, říznout si do dřeva i potěžkat blízkost, tušit domov.

M. Patřičný si už před léty, první velkou výstavou pod názvem „Dřevo krásných stromů“ (v letech 1998 - 99 pro Národní muzeum v Praze), svými knihami o dřevě a televizním dokumentem „Kus dřeva ze stromu“ (s Bedřichem Ludvíkem, 2007, Nadace dřevo pro život), nastavil laťku opravdu vysoko. Přijďte se přesvědčit, zda a jak své pověsti dostál. Svou účast na výstavě přislíbila i řada „dřevěných“ hostů.

Národní zemědělské muzeum Praha, které výstavu ve spolupráci s autorem a svými pobočkami připravilo, pro ni poskytlo velký sál v prvním patře hlavní budovy v Praze na Letné (Kostelní 44, Praha 7), o rozloze téměř 500 m2. K výstavě, na jejíž přípravě se podílelo několik desítek partnerů, jednotlivců i institucí, bude vydán katalog a její součástí budou komentované prohlídky a interaktivní program.

Martin Patřičný (1955)

Martin Patřičný se narodil v roce 1955 v Praze. Řemeslu se vyučil soukromě u svého strýce (řezbářství a soustružení dřeva). Po maturitě na gymnáziu prošel celou řadou zaměstnání (prodavač, aranžér, řidič, skladník, dřevorubec atd.). Zhruba od roku 1988 se plně věnuje výtvarné práci se dřevem. Žije a pracuje v Debrně u Kralup nad Vltavou. Více se o jeho životě a díle můžete dozvědět na www.patricny.com.